AMC23SAAN
Sullins Connector Solutions
Product No:
AMC23SAAN
Description:
CONN HEADER VERT 23POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps) 3A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr Sullins Connector Solutions
Contact Material Beryllium Copper
Connector Type Header, Breakaway
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -65°C ~ 200°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 23
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyphenylene Sulfide (PPS)
Contact Finish Thickness - Post 10.0µin (0.25µm)
Contact Shape Square
Series -
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Gold
Insulation Color Green
Contact Length - Post 0.120" (3.05mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights -
Shrouding Unshrouded
Package Bulk
Overall Contact Length 0.450" (11.43mm)