AMC25DRYN-S93
Sullins Connector Solutions
Product No:
AMC25DRYN-S93
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 50POS 0.100
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Number of Rows 2
Number of Positions 50
Color Green
Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm)
Read Out Dual
Contact Finish Gold
Flange Feature -
Contact Type Full Bellows
Termination Solder
Gender Female
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Card Thickness 0.093" (2.36mm)
Number of Positions/Bay/Row 25
Series -
Mfr Sullins Connector Solutions
Pitch 0.100" (2.54mm)