AME10-5DCVZ
aimtec
Product No:
AME10-5DCVZ
Manufacturer:
aimtec
Description:
AC/DC CONVERTER +/-5V 10W
In Stock : 1
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Status Active
Current - Output (Max) 1A, 1A
Line Regulation ±1.5%
Package / Case 8-DIP Module
Efficiency 76%
Mfr aimtec
Features Universal Input
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC, 100 ~ 370 VDC
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -5V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Approval Agency -
Voltage - Output 1 5V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.17" L x 1.77" W x 0.82" H (55.0mm x 45.0mm x 21.0mm)
Weight 0.165 lb (75.00 g)
Number of Outputs 2
Series AME10-CVZ
Power (Watts) 10 W
Type Enclosed
Standard Number 62368-1
Load Regulation ±2%