AME2-3.3SJZ
aimtec
Product No:
AME2-3.3SJZ
Manufacturer:
aimtec
Description:
AC/DC CONVERTER 3.3V 2W
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 70°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Approval Agency cURus
Voltage - Output 1 3.3V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.33" L x 0.87" W x 0.71" H (33.7mm x 22.2mm x 18.0mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 600mA
Number of Outputs 1
Series AME2-JZ (2W)
Power (Watts) 2 W
Type Enclosed
Line Regulation ±2%
Package / Case 4-DIP Module
Efficiency 65%
Mfr aimtec
Features -
Load Regulation ±2%
Package Tube
Voltage - Input 85 ~ 305 VAC