AMED100-12SNZ
aimtec
Product No:
AMED100-12SNZ
Description:
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 2X12V 90W
User Guide
DC Voltage - Input (Max) 264V
Product Status Active
Current - Output (Max) 7.5A
AC Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
DC Voltage - Input (Min) 85V
Efficiency 88%
Mfr aimtec
Features Adjustable Output, Universal Input
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Input Type AC or DC
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 12V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required No
Approval Agency -
Voltage - Output 1 12V
Size / Dimension 2.76" L x 2.28" W x 3.65" H (70.1mm x 57.9mm x 92.7mm)
Number of Outputs 1
Series AMED100-NZ (100W)
Power (Watts) 90W