AMEL12-3.3SCJZ
aimtec
Product No:
AMEL12-3.3SCJZ
Description:
AC/DC CONVERTER 3.3V 12W
Product Status Active
Current - Output (Max) 2.4A
Line Regulation ±0.5%
Package / Case 4-DIP Module
Efficiency 74%
Mfr aimtec
Features Universal Input
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
Operating Temperature -25°C ~ 70°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Approval Agency cURus
Voltage - Output 1 3.3V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.12" L x 1.13" W x 0.93" H (53.8mm x 28.8mm x 23.5mm)
Weight 0.132 lb (60.00 g)
Number of Outputs 1
Series AMEL12-CJZ (12W)
Power (Watts) 12 W
Type Enclosed
Load Regulation ±0.5%