AMEL5-15SAZ-ST
aimtec
Product No:
AMEL5-15SAZ-ST
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 5W
Product Status Active
Efficiency 75%
Mfr aimtec
Features -
Voltage - Input 90 ~ 305 VAC, 130 ~ 430 VDC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -40°C ~ 95°C (With Derating)
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Isolation 3 kV
Minimum Load Required -
Approval Agency CB, CE, cURus
Voltage - Output 1 15V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.39" L x 1.50" W x 0.94" H (86.0mm x 38.0mm x 23.8mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 333 mA
Series AMEL5-AZ (5W)
Power (Watts) 5W