AMEL5-24SAZ-ST
aimtec
Product No:
AMEL5-24SAZ-ST
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 5W
Product Status Active
Efficiency 75%
Mfr aimtec
Features -
Voltage - Input 90 ~ 305 VAC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -40°C ~ 80°C (With Derating)
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Isolation 3 kV
Minimum Load Required -
Approval Agency CB, CE, cURus
Voltage - Output 1 24V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.03" L x 1.10" W x 0.70" H (51.5mm x 28.0mm x 17.8mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 210 mA
Series AMEL5-AZ (5W)
Power (Watts) 5W