Home / AC DC Converters / AMEOFL5-15S277HANZ
minImg
AMEOFL5-15S277HANZ
aimtec
Product No:
AMEOFL5-15S277HANZ
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 5.1W
Product Status Active
Efficiency 79%
Mfr aimtec
Features DC Input Capable, Universal Input
Voltage - Input 85 ~ 305 VAC, 70 ~ 430 VDC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Household Appliances, ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Isolation 3.6 kV
Minimum Load Required Yes
Approval Agency cURus
Voltage - Output 1 15V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 1.40" L x 0.58" W x 0.43" H (35.6mm x 14.7mm x 10.9mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 340 mA
Series AMEOFL5-277HANZ
Power (Watts) 5.1W