AMES40-12SMAZ
aimtec
Product No:
AMES40-12SMAZ
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 40W
Product Status Active
Efficiency 84%
Mfr aimtec
Features Universal Input
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC, 130 ~ 370 VDC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required No
Approval Agency CB, CE, cURus
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 4.90" L x 2.56" W x 1.38" H (124.5mm x 65.0mm x 35.1mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 3.33 A
Series AME10-CJZ (10W)
Power (Watts) 40W