Home / AC DC Converters / AMESP75-24S277NZ
minImg
AMESP75-24S277NZ
aimtec
Product No:
AMESP75-24S277NZ
Manufacturer:
aimtec
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 77W
In Stock : 2
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Status Active
Efficiency 86%
Mfr aimtec
Features Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote On/Off
Voltage - Input 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -30°C ~ 70°C (With Derating)
Applications Household Appliances, ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required -
Approval Agency -
Voltage - Output 1 24V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 6.26" L x 3.82" W x 1.18" H (159.0mm x 97.0mm x 30.0mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 3.2 A
Series AMESP75-277NZ
Power (Watts) 77W