AML24EBA2CA01
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Product No:
AML24EBA2CA01
Description:
SWITCH ROCKER DPDT 3A 125V
User Guide
Illumination Type, Color -
Operating Temperature -
Ingress Protection -
Actuator Marking Varies by Cap
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Actuator Type Actuator Arm, Cap Required
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 28.98mm x 19.05mm
Current Rating (Amps) 3A (AC), 2A (DC)
Circuit DPDT
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Mechanical Life 25,000 Cycles
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) -
Series AML24
Voltage Rating - DC 24 V
Switch Function On-On
Voltage Rating - AC 125 V