AMSRL16-PNZ
aimtec
Product No:
AMSRL16-PNZ
Manufacturer:
aimtec
Description:
DC DC CONVERTER 0.75-5V 80W
User Guide
Voltage - Input (Max) 14V
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 16A
Voltage - Input (Min) 8.3V
Package / Case SMD
Efficiency 95%
Mfr aimtec
Features Remote Sense
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Approval Agency -
Voltage - Output 1 0.75 ~ 5V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 1.30" L x 0.53" W x 0.33" H (33.0mm x 13.5mm x 8.3mm)
Number of Outputs 1
Control Features -
Series AMSRL16-NZ (16W)
Power (Watts) 80 W