Home / Fuses / ANR58-UL-5A
minImg
ANR58-UL-5A
OptiFuse
Product No:
ANR58-UL-5A
Manufacturer:
OptiFuse
Description:
FUSE AUTO 5A 250VAC 58VDC
In Stock : 2126
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Melting I²t 62.5
Response Time -
DC Cold Resistance 0.016 Ohms
Color Tan
Approval Agency cURus, UL248-1
Current Rating (Amps) 5 A
Fuse Type Automotive
Breaking Capacity @ Rated Voltage 400A AC, 1kA DC
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 0.748" L x 0.197" W x 0.531" H (19.00mm x 5.00mm x 13.50mm)
Product Status Active
Series ANR58-UL
Voltage Rating - DC 58 V
Package / Case Blade, ATO/ATC
Voltage Rating - AC 250 V