Home / RF Antennas / ANT-916-HETH
minImg
ANT-916-HETH
Linx Technologies Inc.
Product No:
ANT-916-HETH
Description:
RF ANT 916MHZ HELICAL SLD TH
In Stock : 8942
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Frequency Range 865MHz ~ 965MHz
Applications ISM, LoRa, Sensor Networks, SigFox
Number of Bands 1
Ingress Protection -
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Height (Max) 0.350" (8.90mm)
Product Status Active
RF Family/Standard General ISM
VSWR 2
Series HE
Antenna Type Helical
Frequency (Center/Band) 915MHz
Mfr Linx Technologies Inc.
Features -
Return Loss -
Package Bulk
Gain 2.4dBi
Frequency Group UHF (300MHz ~ 1GHz)