Home / Fuses / ANX58-UL-30A
minImg
ANX58-UL-30A
OptiFuse
Product No:
ANX58-UL-30A
Manufacturer:
OptiFuse
Description:
FUSE AUTO 30A 58VDC BLADE MAX
In Stock : 500
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -
Melting I²t 3330
Response Time -
DC Cold Resistance 0.0022 Ohms
Color Green
Approval Agency cURus, SAEJ1888, UL
Current Rating (Amps) 30 A
Fuse Type Automotive
Breaking Capacity @ Rated Voltage 1kA
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 1.181" L x 0.346" W x 0.846" H (30.00mm x 8.80mm x 21.50mm)
Product Status Active
Series ANX58-UL
Voltage Rating - DC 58 V