APA0807561M004R
KYOCERA AVX
Product No:
APA0807561M004R
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP ALUM POLY 560UF 20% 4V SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.295" (7.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 4 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 185 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 18mOhm
Ratings -
Series APA
Type Polymer
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 3.7 A @ 100 kHz
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 560 µF