APA1606SYCK
Kingbright
Product No:
APA1606SYCK
Manufacturer:
Kingbright
Package:
Chip LED
Description:
LED YELLOW CLEAR CHIP SMD R/A
In Stock : 92769
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Wavelength - Dominant 590nm
Configuration Standard
Lens Transparency Clear
Viewing Angle 110°
Color Yellow
Current - Test 20mA
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Size / Dimension 1.60mm L x 1.20mm W
Millicandela Rating 150mcd
Product Status Active
Height (Max) 0.60mm
Supplier Device Package Chip LED
Lens Style Rectangle with Flat Top
Series -
Package / Case 2-SMD, No Lead
Mfr Kingbright
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2V
Features -
Lens Color Colorless
Wavelength - Peak 590nm
Package Tape & Reel (TR)
Lens Size 1.20mm x 0.60mm