APC-8E-500
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
APC-8E-500
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Description:
LED DRIVER CC AC/DC 8-16V 500MA
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -30°C ~ 70°C
Voltage - Input (Max) 264VAC
Termination Style Wire Leads
Voltage - Isolation 3.75 kV
Approval Agency CB, CE, ENEC
Topology AC DC Converter
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.36" L x 1.18" W x 0.93" H (60.0mm x 30.0mm x 23.5mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 500mA
Ratings IP42
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 180VAC
Series APC-8E (8W)
Power (Watts) 8 W
Type Constant Current
Efficiency 79%
Voltage - Output 8 ~ 16V