APC1206T10K0Z
Ohmite
Product No:
APC1206T10K0Z
Manufacturer:
Ohmite
Package:
1206
Description:
1/8 WATTS PRECISION CHIP 10 KILO
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thin Film
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Tolerance ±0.01%
Size / Dimension 0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Temperature Coefficient ±5ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 1206
Ratings -
Resistance 10 kOhms
Series APC
Power (Watts) 0.125W, 1/8W