APD0606220M063R
KYOCERA AVX
Product No:
APD0606220M063R
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP ALUM POLY 22UF 20% 63V SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 63 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 26 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 72mOhm
Ratings -
Series APD
Type Polymer
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 520 mA @ 100 kHz
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 22 µF