APDA1806SECK/J3-PRV
Kingbright
Product No:
APDA1806SECK/J3-PRV
Manufacturer:
Kingbright
Package:
SMD
Description:
LED
In Stock : 12731
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Wavelength - Dominant 625nm
Configuration Standard
Lens Transparency Clear
Viewing Angle 25°
Color Red
Current - Test 20mA
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Size / Dimension 1.80mm L x 1.50mm W
Millicandela Rating 2600mcd
Product Status Active
Height (Max) 0.70mm
Supplier Device Package SMD
Lens Style Round with Domed Top
Series -
Package / Case 2-SMD, No Lead
Mfr Kingbright
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.2V
Features -
Lens Color Colorless
Wavelength - Peak 640nm
Package Tape & Reel (TR)
Lens Size 0.94mm Dia