APHB1608LQBDSURKC
Kingbright
Product No:
APHB1608LQBDSURKC
Manufacturer:
Kingbright
Package:
4-SMD
Description:
LED BLUE/RED CLEAR 4SMD
User Guide
Wavelength - Dominant 465nm Blue, 630nm Red
Configuration Independent
Lens Transparency Clear
Viewing Angle 130°
Color Blue, Red
Current - Test 2mA Blue, 2mA Red
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 1.60mm L x 0.80mm W
Millicandela Rating 12mcd Blue, 8mcd Red
Product Status Active
Height (Max) 0.65mm
Supplier Device Package 4-SMD
Lens Style Rectangle with Flat Top
Series HELI Colour
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Mfr Kingbright
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.7V Blue, 1.8V Red
Features -
Lens Color Colorless
Wavelength - Peak 460nm Blue, 645nm Red
Package Tape & Reel (TR)
Lens Size 1.60mm x 0.80mm