APHD1608LSURCK
Kingbright
Product No:
APHD1608LSURCK
Manufacturer:
Kingbright
Package:
1608
Description:
LED RED CLEAR 1608 SMD
In Stock : 56418
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Wavelength - Dominant 630nm
Configuration Standard
Lens Transparency Clear
Viewing Angle 100°
Color Red
Current - Test 2mA
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 1.60mm L x 0.80mm W
Millicandela Rating 45mcd
Product Status Active
Height (Max) 0.75mm
Supplier Device Package 1608
Lens Style Round with Domed Top
Series -
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Mfr Kingbright
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.75V
Features -
Lens Color Colorless
Wavelength - Peak 645nm
Package Tape & Reel (TR)
Lens Size 0.70mm Dia