APSA160ELL101MFA5S
Chemi-Con
Product No:
APSA160ELL101MFA5S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM POLY 100UF 20% 16V T/H
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.425" (10.80mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 25mOhm
Ratings -
Series NPCAP™-PSA
Type Polymer
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.82 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 100 µF