Home / Fixed Inductors / APSC00040430100T00
minImg
APSC00040430100T00
Chilisin Electronics
Product No:
APSC00040430100T00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
1616
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.05A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 1.18 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1616
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 145mOhm Max
Inductance 10 µH