Home / Fixed Inductors / APSD000807504R7K00
minImg
APSD000807504R7K00
Chilisin Electronics
Product No:
APSD000807504R7K00
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 3.5A
Inductance Frequency - Test 7.96 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.209" (5.30mm)
Tolerance ±10%
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 40mOhm Max
Inductance 4.7 µH