Home / Fixed Inductors / APSR00050522100M00
minImg
APSR00050522100M00
Chilisin Electronics
Product No:
APSR00050522100M00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.4A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.087" (2.20mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.51 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.244" L x 0.197" W (6.20mm x 5.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 160mOhm Max
Inductance 10 µH