Home / Fixed Inductors / APSR00050522220T00
minImg
APSR00050522220T00
Chilisin Electronics
Product No:
APSR00050522220T00
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 900mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.087" (2.20mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 1.02 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.244" L x 0.197" W (6.20mm x 5.00mm)
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 320mOhm Max
Inductance 22 µH