Home / Fixed Inductors / APSR00080740820M00
minImg
APSR00080740820M00
Chilisin Electronics
Product No:
APSR00080740820M00
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 900mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.12 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.362" L x 0.291" W (9.20mm x 7.40mm)
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 360mOhm Max
Inductance 82 µH