APT1211W
Panasonic Electric Works
Product No:
APT1211W
Package:
4-DIP
Description:
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 4DIP
In Stock : 976
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Static dV/dt (Min) 500V/µs
Zero Crossing Circuit Yes
Current - Hold (Ih) 3.5mA
Output Type Triac
Voltage - Isolation 5000Vrms
Approval Agency cUR, VDE
Current - LED Trigger (Ift) (Max) 10mA
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package 4-DIP
Voltage - Off State 600 V
Series APT
Package / Case 4-DIP (0.400", 10.16mm)
Number of Channels 1
Turn On Time 100µs (Max)
Mfr Panasonic Electric Works
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.21V
Package Tube
Current - DC Forward (If) (Max) 50 mA
Base Product Number APT1211
Current - On State (It (RMS)) (Max) 100 mA