APT1608VBC/D
Kingbright
Product No:
APT1608VBC/D
Manufacturer:
Kingbright
Package:
Chip LED
Description:
LED BLUE CLEAR CHIP SMD
In Stock : 50214
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Wavelength - Dominant 470nm
Configuration Standard
Lens Transparency Clear
Viewing Angle 120°
Color Blue
Current - Test 20mA
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 1.60mm L x 0.80mm W
Millicandela Rating 180mcd
Product Status Active
Height (Max) 0.75mm
Supplier Device Package Chip LED
Lens Style Rectangle with Flat Top
Series -
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Mfr Kingbright
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3.3V
Features -
Lens Color Colorless
Wavelength - Peak 465nm
Package Tape & Reel (TR)
Lens Size 1.20mm x 0.80mm