AR30GC102K4R
KYOCERA AVX
Product No:
AR30GC102K4R
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 1000PF 2KV X7R RADIAL
In Stock : 998
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.300" (7.62mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated 2000V (2kV)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Temperature Coefficient X7R
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Series SkyCap® AR
Package / Case Radial
Thickness (Max) -
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 1000 pF