Home / Crystals / AS-16.000-20-EXT
minImg
AS-16.000-20-EXT
Raltron Electronics
Product No:
AS-16.000-20-EXT
Manufacturer:
Raltron Electronics
Description:
CRYSTAL 16.0000MHZ 20PF TH
In Stock : 3358
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Load Capacitance 20pF
Frequency Tolerance ±30ppm
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Height - Seated (Max) 0.138" (3.50mm)
Frequency Stability ±50ppm
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.447" L x 0.197" W (11.35mm x 5.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 40 Ohms
Ratings -
Series AS
Type MHz Crystal
Package / Case HC-49/US
Mfr Raltron Electronics
Frequency 16 MHz