Home / Speakers / AS015100MR-R
minImg
AS015100MR-R
PUI Audio, Inc.
Product No:
AS015100MR-R
Manufacturer:
PUI Audio, Inc.
Description:
SPEAKER 100OHM 300MW TOP PT 86DB
In Stock : 85
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Frequency Range 850 Hz ~ 20 kHz
Shape Round
Ingress Protection -
Height - Seated (Max) 0.146" (3.70mm)
Product Status Active
Ratings -
Power - Rated 300 mW
Technology Magnetic
Frequency - Self Resonant 850Hz
Mfr PUI Audio, Inc.
Material - Cone Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Efficiency - Type Sound Pressure Level (SPL)
Distortion Rating 5% Max
Efficiency - dBA 86.00
Operating Temperature -30°C ~ 70°C
Termination Solder Pads
Size / Dimension 0.591" Dia (15.00mm)
Material - Magnet Nd-Fe-B
Series AS
Type General Purpose
Power - Max 500 mW
Port Location Top
Package Tray
Impedance 100 Ohms
Efficiency - Testing 100mW/100mm