AS1360-33-T
ams-OSRAM USA INC.
Product No:
AS1360-33-T
Manufacturer:
ams-OSRAM USA INC.
Package:
SOT-23-3
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-3
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 1.5 µA
PSRR -
Voltage - Input (Max) 20V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 3 µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SOT-23-3
Control Features -
Series -
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Protection Features Over Current, Short Circuit
Mfr ams-OSRAM USA INC.
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 0.7V @ 160mA