Home / TVS Diodes / ASMBJ180CA-HF
minImg
ASMBJ180CA-HF
Comchip Technology
Product No:
ASMBJ180CA-HF
Manufacturer:
Comchip Technology
Package:
SMB/DO-214AA
Description:
DIODE TVS 180V 600W SMB BI-DIR A
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2.1A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 200V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 600W
Product Status Active
Supplier Device Package SMB/DO-214AA
Series Automotive, AEC-Q101
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 291.6V
Package / Case DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 180V