Home / TVS Diodes / ASMBJ43CA-HF
minImg
ASMBJ43CA-HF
Comchip Technology
Product No:
ASMBJ43CA-HF
Manufacturer:
Comchip Technology
Package:
SMB/DO-214AA
Description:
DIODE TVS 43V 600W SMB BI-DIR AU
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 8.6A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 47.8V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 600W
Product Status Active
Supplier Device Package SMB/DO-214AA
Series Automotive, AEC-Q101
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 69.4V
Package / Case DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 43V