ASMCJ70A-HF
Comchip Technology
Product No:
ASMCJ70A-HF
Package:
DO-214AB (SMC)
Description:
DIODE TVS 70V 1500W SMC UNI-DIR
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 13.3A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 77.8V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AB (SMC)
Series Automotive, AEC-Q101
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 113V
Package / Case DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 70V