AT15-12PC-BM01
Amphenol Sine Systems Corp
Product No:
AT15-12PC-BM01
Description:
CONN HEADER VERT 12POS
In Stock : 139
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Insulation Height 1.185" (30.10mm)
Ingress Protection IP67
Voltage Rating 250V
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 13A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Mfr Amphenol Sine Systems Corp
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Receptacle
Style Board to Cable/Wire
Features Board Guide, Mating Flange, Mounting Flange
Pitch - Mating -
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications Automotive, Industrial
Number of Positions 12
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Latch Holder
Insulation Material Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Circular
Series BoardLock™ AT
Row Spacing - Mating 0.358" (9.10mm)
Contact Finish - Post Gold
Insulation Color Green
Contact Length - Post 0.122" (3.10mm)