Home / Memory / AT24C16-10PC-2.5
minImg
AT24C16-10PC-2.5
Microchip Technology
Product No:
AT24C16-10PC-2.5
Description:
IC EEPROM 16KBIT I2C 400KHZ 8DIP
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Clock Frequency 400 kHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Memory Interface I²C
Memory Organization 2K x 8
Series -
Write Cycle Time - Word, Page 5ms
Access Time 900 ns
Memory Size 16Kbit
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Technology EEPROM
Voltage - Supply 2.5V ~ 5.5V