Home / Memory / AT24C256-10PC-1.8
minImg
AT24C256-10PC-1.8
Microchip Technology
Product No:
AT24C256-10PC-1.8
Description:
IC EEPROM 256KBIT I2C 8DIP
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Clock Frequency 400 kHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Memory Interface I²C
Memory Organization 32K x 8
Series -
Write Cycle Time - Word, Page 10ms
Access Time 900 ns
Memory Size 256Kbit
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Technology EEPROM
Voltage - Supply 1.8V ~ 3.6V