Home / Memory / AT24C32-10PC-2.5
minImg
AT24C32-10PC-2.5
Microchip Technology
Product No:
AT24C32-10PC-2.5
Description:
IC EEPROM 32KBIT I2C 400KHZ 8DIP
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Clock Frequency 400 kHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Memory Interface I²C
Memory Organization 4K x 8
Series -
Write Cycle Time - Word, Page 10ms
Access Time 900 ns
Memory Size 32Kbit
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Technology EEPROM
Voltage - Supply 2.5V ~ 5.5V