Home / Memory / AT25080-10PC-1.8
minImg
AT25080-10PC-1.8
Microchip Technology
Product No:
AT25080-10PC-1.8
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
8-PDIP
Description:
IC EEPROM 8KBIT SPI 3MHZ 8DIP
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Clock Frequency 3 MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Memory Interface SPI
Memory Organization 1K x 8
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Memory Type Non-Volatile
Supplier Device Package 8-PDIP
Series -
Write Cycle Time - Word, Page 5ms
Memory Size 8Kbit
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Technology EEPROM
Voltage - Supply 1.8V ~ 3.6V