Home / Memory / AT27BV010-15VC
minImg
AT27BV010-15VC
Microchip Technology
Product No:
AT27BV010-15VC
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
32-VSOP
Description:
IC EPROM 1MBIT PARALLEL 32VSOP
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TC)
Memory Interface Parallel
Memory Organization 128K x 8
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Memory Type Non-Volatile
Supplier Device Package 32-VSOP
Series -
Write Cycle Time - Word, Page -
Access Time 150 ns
Memory Size 1Mbit
Package / Case 32-TFSOP (0.488", 12.40mm Width)
Technology EPROM - OTP
Voltage - Supply 2.7V ~ 3.6V, 4.5V ~ 5.5V