Home / Memory / AT27BV256-70TU
minImg
AT27BV256-70TU
Microchip Technology
Product No:
AT27BV256-70TU
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
28-TSOP
Description:
IC EPROM 256KBIT PARALLEL 28TSOP
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TC)
Memory Interface Parallel
Memory Organization 32K x 8
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Memory Type Non-Volatile
Supplier Device Package 28-TSOP
Series -
Write Cycle Time - Word, Page -
Access Time 70 ns
Memory Size 256Kbit
Package / Case 28-TSSOP (0.465", 11.80mm Width)
Technology EPROM - OTP
Voltage - Supply 2.7V ~ 3.6V, 4.5V ~ 5.5V