Home / Memory / AT27BV512-15RI
minImg
AT27BV512-15RI
Microchip Technology
Product No:
AT27BV512-15RI
Package:
28-SOIC
Description:
IC EPROM 512KBIT PARALLEL 28SOIC
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TC)
Memory Interface Parallel
Memory Organization 64K x 8
Memory Type Non-Volatile
Supplier Device Package 28-SOIC
Series -
Write Cycle Time - Word, Page -
Access Time 150 ns
Memory Size 512Kbit
Package / Case 28-SOIC (0.342", 8.69mm Width)
Technology EPROM - OTP
Voltage - Supply 2.7V ~ 3.6V, 4.5V ~ 5.5V