Home / Memory / AT27C010L-55PI
minImg
AT27C010L-55PI
Microchip Technology
Product No:
AT27C010L-55PI
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
32-PDIP
Description:
IC EPROM 1MBIT PARALLEL 32DIP
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TC)
Memory Interface Parallel
Memory Organization 128K x 8
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Memory Type Non-Volatile
Supplier Device Package 32-PDIP
Series -
Write Cycle Time - Word, Page -
Access Time 55 ns
Memory Size 1Mbit
Package / Case 32-DIP (0.600", 15.24mm)
Technology EPROM - OTP
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V