Home / Memory / AT45DB041B-SI-2.5
minImg
AT45DB041B-SI-2.5
Microchip Technology
Product No:
AT45DB041B-SI-2.5
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
8-SOIC
Description:
IC FLASH 4MBIT SPI 15MHZ 8SOIC
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Clock Frequency 15 MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TC)
Memory Interface SPI
Memory Organization 264 Bytes x 2048 pages
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Memory Type Non-Volatile
Supplier Device Package 8-SOIC
Series -
Write Cycle Time - Word, Page 14ms
Memory Size 4Mbit
Package / Case 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Technology FLASH
Voltage - Supply 2.5V ~ 3.6V