Home / Memory / AT49F002N-55VI
minImg
AT49F002N-55VI
Microchip Technology
Product No:
AT49F002N-55VI
Package:
32-VSOP
Description:
IC FLASH 2MBIT PARALLEL 32VSOP
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TC)
Memory Interface Parallel
Memory Organization 256K x 8
Memory Type Non-Volatile
Supplier Device Package 32-VSOP
Series -
Write Cycle Time - Word, Page 50µs
Access Time 55 ns
Memory Size 2Mbit
Package / Case 32-TFSOP (0.488", 12.40mm Width)
Technology FLASH
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V